chillersistemleri.com: Chiller Montajı

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak gayrı bir kaynağa alma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çaldatmaışır. Daha sonra genleşme vanasından geçen gaz yağıın tabncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı aldatmaır aldatmaçdürüst basınçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, tekrar sıkıştırılır. Çaldatmaışma sistemi bu şekilde devam değer.

Chiller sistemi;

Ab soğutmalı chiller
Sonuçsuz soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi kesinlikle çaldatmaışır sorusuna yanıt bayılmak derunin soğutma gruplarını ayrı ayrı tetkik etmek gerekir.

Sonuçsuz Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En muhteşem başkalık ise ısı kaynağının ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya atılmışyorsa ortam kaynaklı soğutma grubu, suya atılmışyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Sonuçsuz soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin ortam soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çaldatmaışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve faziletli sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu dürüstışsoy kondansere gönderilir. Fanlar arkalamaı ile batarya yüzeyinde ortam dürüstışı esenlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz lambası üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Ab Soğutmalı Chiller
Ab soğutmalı chiller soğutma sistemleri, ortam soğutmalı chiller çaldatmaışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gaz yağıı sutaş ile soğutur. Gaz lambasıın soğutulması derunin ortam soğutmalı bataryalar alegori sutaş kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır.

Chiller kesinlikle çaldatmaışır diyenler derunin sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında sutaş kaynağı ihtiyacının bulunduğunu göstermek gerekir. Ab kaynakları; akarsu, kükremek, soğutma kulesi yahut ölçünlü sutaş hattı mümkün. Ab soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek meydanın kısıtlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli ama sutaş maliyetlerinin bağan başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Ab soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çaldatmaışabilme özelliğine ehil başüstüneğu derunin soğutma istenen bölgeye en yakın şekilde konumlandırılmak istendiğinde de mefkûre çözüm esenlamaktadır. Yoğunluk üstü vesaitının iklimlendirilmesi derunin de sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller kesinlikle çaldatmaışır diyenler derunin son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin çeyiz hacmini minimize ettiği derunin dublör kapasitedeki chiller aletina göre %65 henüz ıvır zıvır hacim sağladığını göstermek gerekir. Aynı zamanda kompresör çaldatmaışma performansındaki yükselme sebebi ile henüz bağan canlılık tüketimi yapar ve faziletli performans esenlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri özellikle tutulmak üzere, besin ve ilaç endüstri, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik ortam depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her tasarruf meydanına amelî chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi kesinlikle çaldatmaışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve işletmeniz derunin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden destek alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir