Tilki SEO

SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), dijital pazarlama dünyasında sık sık kullanılan iki nosyon. Fakat bu iki nosyon mevzuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online allıkışmutaş firmaları ve internetten satış yapan e-ticaret siteleri midein ciddi olan bu iki nosyon, yeni kitlelere ulaşabilmek ve pazarda öne çıkabilmek hesabına önemlidir. Her iki nosyon da web sitelerinin kontrol motorlarındaki görünürlüğünü pozitifrmaya yardımcı olabilir, fakat aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu hatmızda dem dem birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM kavramını berenarı daha açgelgel ve beraber inceleyelim.

SEM: Arama Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Arama Motoru Pazarlaması, markaların kontrol motorları üzerinde daha görünür ve daha ulaşılabilir olması midein meydana getirilen çallıkışmalara denir.

Arama motoru reklamcılığı olarak da teşhismlanan SEM, kontrol motorlarında ücretli reklam gelgelı gerçekleştirilerek web sitelerinde trafik enseışı işlemlerinin kâffesine denir. En popüler ve kesif kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Bellik bilinirliğini ve marka kıymetini pozitifrmaya yönelik bir çallıkışma olan SEM, müşteri kitlesini imar etmek açısından da az çok önemlidir. üste SEM çallıkışmaları ile trafiğinizi müdrike arttırma şansı yakalayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen SEO çallıkışmaları ise SEM’in bilakis ücretsiz çallıkışmalardır. SEM belli başlı bir bütçe midein maruz reklamları kapsarken SEO çallıkışmaları belli başlı anahtar kelimelerde lakırtııcı bir yükseliş elde buyurmak midein meydana getirilen çallıkışmalardır. Elkızı, bu karşıtlaştırmayı berenarı daha açgelgel.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çallıkışmaları arasındaki fark; yukarıda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret karşıtlığında, SEO’nun ise mideerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde dokumalabilmesidir. Yani SEO midein en özellikle içeriği üretirken harcanan maliyet dışında performans göstermesi midein yeni bir ödeme dokumalmaz.

Bunun dışında bir önemli fark da hızdır. SEM çallıkışmalarında sonucu daha hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi gücük süre içinde pozitifrabilirsiniz. Bunun bilakis SEO çallıkışmaları ise uzun soluklu çallıkışmalardır. SEO çallıkışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri hamle hamle yapmalkaloriız.

Bu iki dijital pazarlama nosyonı arasındaki bir öbür önemli fark da doğallıktır. SEM çallıkışmaları ücretli reklam çallıkışmaları olduğu midein doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çallıkışmalarında bu hâlet değişikdır. SEO çallıkışmaları daha doğal uygulamaları kapsar ve sitenize daha uzvi bir trafik rahatışı sağlar.

Bu iki nosyon, mideerik itibarıyla da farklılık gösterir. SEO çallıkışmalarındaki mideerikler kullanıcı deneyimini pozitifrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Yani daha çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çallıkışmalarında ise garaz daha ticari olduğu midein mideerikler SEO çallıkışmalarındaki üzere olmayabilir.

Fakat bu eyitmek bileğildir ki SEM mideerikleri kalitesizdir. Sadece iki nosyon arasındaki mideerik konseptleri ve odaklar değişikdır. üste belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden daha hayırlı ya da daha üstün bileğildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına nazaran ikisinden bile faydalanılabilir.
Kırmızın burada sonuna geliyoruz, fakat okumaya devam buyurmak istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Mahveden Davranışları: Sayısal Inkılapün Yükselişi hatmıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir